Merkezi klima sistemi

154
merkezi klima sistemleri
Merkezi klima sistemi fiyat

Merkezi klima sistemi

Merkezi klima sistemi, bir dış ünite ile çok sayıda hava işlemcinin bina hücrelerinde iklimlendirme sağladığı sistemlerdir. Bu kapsamda yer alan iptidaî modellerde; bir kazan ve radyatörler aracılığıyla bina bölmeleri ısıtılmaktaydı. Tüm iç birimler eş zamanlı olarak aktif ve pasif konuma getirilmekteydi.

Soğutma gereksinimlerinde ise, ayrıca bir klima sisteminin kurulumu gündeme gelmekteydi. Bugün merkezi klima programları piyasada VRF ve VRV adlandırmasıyla karşımıza çıkıyor. VRF klima sistemleri ; merkezi klima sistemleri soğutma programlarının en gelişmiş versiyonu olarak pek çok konfigürasyonda kullanılmaktadır.

VRF merkezi iklimlendirme sistemi nedir?

Soğutucu akışkan hızının ayarlanabildiği bu gelişmiş sistem, ticarî binalarda ve konutlarda farklı kombinlerle kullanıma sunulmaktadır. Bu ürün grubu bir ortamda hem ısıtma hem de soğutma yapabilecek düzeyde kabiliyete sahiptir.

Son teknolojik eklemelerle geliştirilen bu özel üniteler, geniş bir kapasite aralığına sahiptir. Böylece düşük ve yüksek değerde yapısal gereksinimler karşılanır. ”Merkezi klima sistemi” olarak kontrol ve denetime imkân tanımasının yanı sıra, tüm iç üniteler bağımsız kumanda edilebilir.

VRF üretiminde başı çeken markalar; görsel tasarım, tasarruf ve çeşitli operasyonlarla dikkat çekici bir kataloğa sahiptir.

Merkezi klima sistemleri nasıl çalışır?

Merkezi klima sistemi, inverter kompersörlerin alternatif çalışma prensibine dayalı bir iklimlendirme sağlarlar. Yüksek basınç özelliğiyle, çok daha verimli bir ısı dağıtım programı hayata geçirilmiş olur.

VRF olarak bilinen merkezî ısıtma-soğutma cihazları, tüm aktivasyon boyunca en düşük enerji tüketimini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Merkezî Klima Sistem Nedir?

Gaz akış dağıtıcılarıyla iç mekânlara kurgulanmış üniteler, ortamlara en dengeli ve verimli transferi gerçekleştirmektedir. Kazanılan ısı kütleleri ve atmosfere etki eden pozitif değerler, bu akıllı sistemler tarafından uzun süre muhafaza edilir.

İç ünite ürün yelpazesinin geniş alternatifler sunması, pek çok farklı mimarîde uyumlu bir projelendirme sağlar. Değişken debili bu sistemlerin diğer avantajları şu şekildedir:

• Çok düşük dış ortam sıcaklıklarında bile ısıtma sağlarlar.
• Arızalanma oranları oldukça düşüktür. Olası bir müdahale gereksiniminde, servis ve yedek parça desteği yeterli düzeydedir.
• Enerji verimliliği yüksek VRF’ler, yıl boyu en minimal düzeylerde elektrik harcarlar.
• Yüksek bina yüklerini tek başına karşılayabilirler.
• Binalarda görüntü kirliliği ve alan işgali yaratmazlar.
• Oldukça zarif ve kompakt tasarımlarla üretilirler.
• Çok sayıda model ve kapasite opsiyonu bulunmaktadır.
• Kullanım ömürleri uzundur.
• Bireysel konfor sağlarlar.
• Atmosfere zarar vermeyen R-410A gazı ve türevleri kullanılmaktadır.
• Borulama limitleri oldukça fazladır. Enine ve boyuna genişleyen binalarda ideal bir çözüm olarak düşünülebilir.
• Güçlü DC motor, hava dağıtımında uzun menzilli bir atış sağlar.
• Özel filtreler, mekânda steril ve hijyenik bir atmosfer yaratır.

Merkezî Klima Sistemi Fiyatları

Merkezi klima sistem fiyatları; evsel çözümlere nazaran daha maliyetli olmaktadır. Bunda sistem kapasitelerinin bir hayli yüksek olması ve gelişmiş kabiliyetlerle donatılmasının etkisi büyük. Bugün, artan rağbet ve markasal rekabet ortamı, fiyatların da daha makul olmasına neden olmuştur.

Kurulum ve montaj süreci daha basit bir platformda gerçekleştirilmekte, bu da ilk yatırım maliyetini belli ölçüde düşürmektedir. Merkezî klimalar, inverter teknolojisi sayesinde çok yüksek tasarruf sağlar. Kullanıcılar açısından yaz ve kış ayları iklim parametreleri oldukça düşük faturalarla karşılanabilir.

Merkezi klima sistemi fiyat

Bu yüzden VRF klimalar için ekonomik bütçeli bir sistem olduğunu söylemek doğru olacaktır. Özellikle yapısal yükler ve klima kullanımına olan ihtiyaç arttıkça, merkezî çözümlerin büyük kâr sağlayacağı söylenebilir.

Merkeziklima sistemi çeşitli firmalar tasarım ve kapasitesi değişen ürünler piyasaya sürmektedir. Bunlar üretimdeki eklentilere göre farklı maliyetlerle piyasaya sürülür. Alan keşif programları ile size en ideal sistem kombinasyonunu projelendirebilirsiniz. Böylece bütçe hesaplaması ve kullanımdaki artı-eksiler avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış olacaktır.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf klima sistemleri 5 yıl garantilidir.