Vrf Katalog

413
vrf klima katalog
vrf klima sistemleri katalog

Vrf Katalog

VRF katalog  (Variable Refrigerant Flow), markalar bazında VRF, VRS, VRV gibi farklı isimlendirilmiş olsalar dahi aynı işlevi görmektedirler. Değişken soğutkan akışı anlamına gelmektedir.Sistem içinde barındırdığı akışkanın akış hızını değiştirmesi sonucu ihtiyaç olan kapasiteyi ayarlamaktadır.

Vrf klima Katalog ‘ları

Vrf Katalog en son çıkan modelleri içerisinde çevreye zarar vermeyen, teknik açıdan oldukça verimi yüksek olan R410A soğutucu akışkan kullanılır. Mimari açıdan avantaj sağlayan VRF birden fazla ünitenin tek bir bakır boru hattı ile aynı hat üzerinden dış üniteden beslenmesini sağlar.

Vrf klima Markaları Katalog

Vrf markaları , tam olarak bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin birbirinden farklı kontrol etme imkanı sunan bir sistemi bulunmaktadır. Gerekli olan soğutucu akışkanı en uygun zamanda belirleyerek iç üniteye sevk edilmesini sağlar. Böylece ısıtma ve soğutma ihtiyaca göre sağlanır.

York Vrf klima kataloğu

Soğutucu akımı sağlamak için inverter kontrollü bir kompresörle varyasyonlandırılması akışkanın uyum göstermesini sağlamaktadır. Bu durumda hava şartlandırılmışsa mekana uygun soğutucu akışkanı sağlanmaktadır.

Viessmann Vrf klima kataloğu

Vrf klima servisi , sistem içerisinde yüksek düzey bir kontrol mekanizması sayesinde ısıtma ve soğutma arası geçiş sağlanır. Daha ileri durumlarda ise iç ünitelerin gerek ısınması gerekse soğuması birbirinden bağımsız olarak çalışmasını sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde aynı zaman dilimi içerisinde farklı bölgelerde hem ısıtma hem de soğuma sağlanmış olur.

Bu durumda ileri düzeyde enerji tasarrufu sağlanmış olmaktadır. Bu sistemlerin diğer avantajlarından birisi de mekanın iç kısmında farklı bir tesis kurma işlemine gerek kalmaz. Farklı hava işleme üniteleri ile esnek bir yapı gösterir.

Vrf Klima Sistemleri

‘’ VRF klima sistemleri ’’nin kullanılan alanları ise ofis, alış veriş merkezleri, oteller, lüks apartmanlar, plazalar, villalar gibi yerlerde kullanılması uygundur. VRF sistemi son derece gelişmiş kontrollü ve akış denetimli ünitelerle donatılmış bir sistemdir. Isıtma ve soğutma da gerekilen yere ihtiyaca uygun gerektiği kadar soğutucu akışkanı sağlamaktadır.

Vrf sistem olarak daha çok konforu inverter gelişmiş teknolojisi ile sunmakta ve değişken gaz akış hızı sayesinde enerji tasarrufu da sunmaktadır. Çevre dostu olarak nitelendirilen Fluo VRF sistemleri enerji kaybını en aza indirmiş, uygulama da esnekliği ile bağımsız olarak kontrol seçeneğini sunmaktadır.

Vrf katalog ‘larını nereden bulabilirim

Özellikle gelişmiş uygulama imkanı ile çok katlı veya tek katlı yapılar fark etmeksizin her türlü binaya uygun sistemi vardır. Son dönemler de hızla yaygınlaşan VRF klima sistemleri modüler sistemi ile ısıtma ve klasikleşen klima sistemlerinin yerini doldurmaya başlamıştır.

Klasik klimalardan en büyük farkı ise ‘’ VRFsistemli klimalar ’’da enerji kaybı en az olmakla beraber yüksek düzey konfor etkisi sunmaktadır. Aynı zamanda değişken gaz akış hızı sayesinde klasik olan klimalardan da ayrılmaktadır.

Ayrıca VRF sistemleri %33’e varan bir alan tasarrufu da sağlamaktadır. En düşük ses seviyesinden, uzun ömürlü olmasına kadar birçok avantajı bu alanda VRF sistemi klimalar da bulunmaktadır. Bu durumda tasarımı, kullanımı Vrfler sisteminin diğer sistemlere göre en avantajlı olduğu söylenebilir.

Vrf katalog ‘dan İç ünite ölçülerini bulabilirmiyim

Sonuç olarak VRFsistemi veya VRFsistemli klimaların diğer klasik tip klimalara oranla farkı şunlardır;

 • Bireysel iklimlendirme sistemi sunmak
 • Sistemin kişiye verdiği çalışma saatinde artış göstermekte
 • Kullanım konusunda oldukça yüksek düzeyde konfor imkanı sağlama
 • Tüm binaya klima sistemi kontrolü sağlama
 • Tasarımda esneklik
 • Enerji tasarrufu ve çevre dostu olma özelliği
 • Az bir alanda işlevini sürdürebilme özelliği
 • Güvenliği yüksek
 • Ses seviyesi düşük
 • İşletme maliyetleri oldukça uygun ve düşük düzeyde
 • Uzun ömürlü olması ve verilen yatırımın kısa zaman içerisinde kullanıcıya dönmesi

Gibi VRF sistemlerinin oldukça avantajlı yönleri bulunmaktadır. Bu sebeple VRF günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!