Vrf Klima Bakım

92
Vrf Klima Bakım ücretleri
Vrf Klima Bakım fiyat

Vrf Klima Bakım

VRF klima bakım ; yani Değişken Soğutucu Akışkan Debisi, bir klima sistemidir. İngilizce açılımı ise Variable Refrigerant Flow’dur. Direkt genleşmeli bir klima sistemi olan VRF, dış ünite ve iç ünitelerin gaz akış dağıtıcıları yardımı ile kontrol edildiği bir sistemdir. VRF Herhangi bir binanın ihtiyaçları doğrultusunda soğutkanın akışını kontrol edebilir.

VRF, bina dışındaki ve içindeki alanları iç üniteler yardımı ile duruma göre soğutur veya ısıtır. VRF klima sistemi çevreye çok özen gösteren bir sistemdir ve herhangi bir binayı bağımsız olarak kontrol etme olanağı sağlar. VRF klima sistemleri; çeşitli gelişmiş denetim üniteleri ile donatılmış bir sistemdir ve ne zaman ihtiyaç duyulursa ısıtma ve soğutmada kullanılabilir.

Vrf Klima bakım ‘ları

VRF Klima Sistemleri; isteğe bağlı olarak birden fazla dış ve iç ünitelere bağlanılabilir. VRF Klima bakım ; üst düzey bir kontrol sistemine sahiptir ve istenildiği zaman ısıtma ve soğutma seçeneklerine kolaylıkla geçiş sağlayabilir.

VRF Klima Sistemleri; ofislerde, alışveriş merkezlerinde, lüks apartmanlarda, villalarda, restoranlarda, plazalarda,ve otellerde kolay ve başarılı bir şekilde kullanılabilir. VRF klima bakım sistemlerinin iki farklı çeşidi vardır: Heat Recovery  ( aynı anda hem ısıtma, hem soğutma) ve Heat Pump (aynı anda sadece ısıtma yada sadece soğutma).

Heat Recovery VRF klima bakım

Sektöründe ismi çokça anılan Heat Recovery; standart ısı pompası sistemlerinin gelişmiş versiyonu olarak tanınır. Heat Recovery VRF; farklı iklim tiplerini tek bir sistemde barındırıyor ve oldukça tasarruflu bir sistem. Heat Recovery VRF sistemleri genelde DC İnverter teknolojisini kullanmaktadır. Diğer sistemlere göre çok daha karmaşık bir yapısı vardır.

Yüksek kapasite, yüksek uyumluluk ve enerji verimliliği sağlayarak kullanıcılar ve kompresörler açısından geçer not almıştır. 64HP’ye kadar yükselen dış ünite kapasitesine sahip olan Heat Recovery VRF pek çok yapı için oldukça idealdir. Genelde ısı pompası olarak bilinir ve pek çok yapının gereksinimini başarı ile karşılar.

Heat Recovery VRF; hemen hemen her tip bina için ısıtma/soğutma programı sağlayabilir ve otellerde, hastanelerde, fabrikalarda, catering firmalarında kullanılır. Heat Pump sistemler yüzde 50 enerji tasarrufu sağlarken Heat Recovery VRF yüzde 70’lik bir oran ile enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Vrf Klima servis ücretleri

Heat Pump VRF sistemlerinde ise tüm iç üniteler aynı doğrultuda çalışmaktadır. Bu iç üniteler aynı anda soğutma ve ısıtma yapabilir. Aynı anda faaliyet gösteren iç üniteler farklı sıcaklık değerleri gösterebilir. Kompleks binalarda bile kolayla uygulanan Heat Pump VRF sistemlerinde esnek borulama olanağı mevcuttur.

Neredeyse tüm ünitelerde en son teknoloji olan inverter kullanılır ve R410A soğutucu modeli ile çalışmaktadır.
Back-up Fonksiyonu: Herhangi bir teknik arızadan dolayı sistem çalışmayı durdurur ise PCB kart üzerindeki anahtarın değiştirilmesi ile sistem çalışmaya kaldığı yerden devam edebilir ve kullanıcıların konfor şartları yarıda kesilmez. Eğer asıl dış ünite arıza belirtisii gösterirse başka bir dış ünite asıl ünite gibi ayarlanabilir ve sistem çalışması devam eder.

VrfKlima Bakımları

Sessiz Dış Ünite: Heat Pump VRF sistemlerindeki ses seviyeleri düzeltilen komponentler ile en azami seviyeye indirilmiştir. Bunun yanı sıra dış üniteler otomatik ses düşürme moduna sahiptir ve gece düşük ses seviyesinde çalışır.

Güvenilirlik: Kompresörlerin belirlenen bir hedef doğrultusunda çalışması ve VRF Klima bakım dış ünitelerdeki çalışma sırası değiştirildiği için her bir dış ünitenin üstündeki yük indirilmiş olur. Bu sayede dış üniteler ve kompresörler ömürleri uzamış olur.

VRF Klima Bakımında Yapılacak İşlemler
1. Dış Ünitelerde Bakım:
* Cihazın dış temizliği yapılmalı ve aksatılmamalıdır,
* Cihazın serpantini temizlenmelidir,
* Cihazın gaz kaçakları kontrol edilmelidir,
* Cihazın iç temizliği yapılmalı ve aksatılmamalıdır,
* Elektrik bağlantıları kontrol edilmelidir,
* İletişim kablobağlantısı kontrol edilmelidir,
* Fanların elektrik bağlantıları kontrol edilmelidir,
* Fanların mekanik bağlantıları kontrol edilmelidir,
* Kompresörlerin elektrik bağlantıları düzenli olarak kontrol edilmelidir,
* Elektronik kartların soket bağlantıları kontrol edilmelidir,
* Solenoid vanaları kontrol edilmelidir,
* Basınç sensörleri kontrol edilmelidir,
* Genleşme vanaları kontrol edilmelidir,
* Emniyet elemanlarının fonksiyon kontrolleri yapılmalıdır,
* Emniyet elemanları kontrol edilmelidir,
* Sensörlerin fonksiyonları kontrol edilmelidir,
* Sensörler ve elektriksel bağlantıları kontrol edilmelidir.

Vrf Sistemleri iç ünite bakım prosedürü

2. İç Ünitelerde Bakım
* Cihazın dış temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
* Cihazın filtre temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
* Cihaz içi gaz kaçakları dikkatli olarak kontrol edilmelidir.
* Cihazın iç temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
* Elektrik besleme bağlantıları kontrol edilir.
* İletişim kabloları kontrol edilmelidir.
* Fanlar ve mekanik bağlantıları kontrol edilmelidir.
* Elektronik kartları ve soket bağlantıları kontrol edilmelidir
* Genleşme vanası ve elektriksel bağlantıları kontrol edilmelidir
* Sensörler ve fonksiyonları dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.
* Sensörler ve elektriksel bağlantılar kontrol edilmelidir.

Vrf Dış Ünite bakımı

3. Cihazlar Çalışırken:
* Cihazların nasıl çalıştığı ve değerleri not alınmalıdır,
* Kompresör ve gaz sıcaklıkları not alınmalıdır,
* Kompresör emiş sıcaklığı kontrol edilmeli ve not alınmalıdır,
* Yüksek ve alçak basınç değerleri not alınıp kaydedilmelidir,
* Kondenzasyon ve evaporasyon sıcaklıkları kontrol edilmeli ve kaydedilmelidir,
* Arıza lambası ve kodları kontrol edilip not alınmalıdır,
Çalışma konumları,İç ünitelerin çalışma şartları ve sistemin elektriksel verileri not alınmalı ve kaydedilmelidir.

Sistemlerde bir arıza görülür ise ve bu sistemler yetkisiz kişiler tarafından tamir edilirse, bu olay sistemlerde geri dönüşü olmayan arızalara yol açabilir. VRF sistemlerinin teknik detay ve bilgilerine sahip olmayan kişiler sistemlerin istenen performansta çalışmasına engel olabilir.

Vrf Sistemleri bakım servisi

VRF sistemlerinde bir arıza görüldüğü taktirde bu arıza bir yetkili servis tarafından çözülmelidir. Yetkili kişi ve sistemler tarafından arızanın giderilmesi bilgisayar kayıtlarının alınmasını sağlar ve bu kayıtlar sayesinde sistem arızalanırsa uygun müdaheleye olanak sağlar. Konforlarına düşkün olan bireyler lejyoner hastalığı’na karşı dikkatli olmalıdır.

Lejyoner hastalığı ilk olarak 1976 yılında bir toplantı’da görülmüştür ve salondaki havalandırma yüzünden olduğu tespit edilmiştir. Bir nevi zatürre olan lejyoner hastalığına sebep olan bakteri ise Legionelle Pneumophilia’dır.

VRF Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

VRF klima bakımlarında  kullanan kullanıcılar eğer bu sistemleri maliyeti düşük bir şekilde ve uzun ömürlü kullanmak istiyorlar ise sistemlerin periyodik olarak bakım ve kontrollerini ihmal etmemelidirler. Bakımların yapılması için ilk önce profesyonel firmalar seçilmeli ve bu firmaların TSE belgesine sahip olup olmadıklarına bakılmalıdır.

Klimalarda biriken ve zaman geçtikçe çoğalan bakteriler Lejyoner Hastalığına yol açabileceği için VRF bakımları profesyonel olarak yapılmalıdır. Bu kontroller halka açık olarak kullanılan VRF sistemlerde ayda 1 kez, konutlarda ise yılda 2 kez olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır. VRF klima bakımlarında kimyasal ilaçlar Filtre ve Serpantin Temizliğinin yapılmasında kullanılır.

Vrf Klima Yetkili Servis

Bu kimyasal ilaçlar cihazın rahat çalışabilmesi ve oluşan tozların giderilmesi için kullanılır. Her ne kadar cihaz için iyi olsa da mikrop ve bakteriler için pek de etkili değildir. Eğer iç ünitede çok bir kirlenme yoksa kimyasal ilaç kullanmak şart değildir.

Bu işlem antibakteriyel yüzey temizleyici ile yapılabilir. Yüzey temizleyici sayesinde hava kanatçıkları ve drenaj tavası temizlenir, cihazın daha iyi çalışmasına olanak sağlar. Vrf Klima Bakım da ,filtre yıkandıktan sonra antibakteriyel yüzey temizleyici filtreye sıkılır ve bakım işlemi sona erer. Klima bakımları mutlaka tecrübeli olan firmalar ile yapılmalıdır.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf klima sistemleri 5 yıl garantilidir.