VRF Klima Çeşitleri

328

VRF Klima Çeşitleri Nelerdir?

Vrf Klima Çeşitleri Nelerdir?VRF klima sistemleri bir dış ünite ve birçok iç üniteden oluştuğundan dolayı oldukça kullanışlı bir klima sistemi bütünüdür. Bir dış ünite ile 48’e varan iç ünite desteği ile klima severlerin meraklı bakışları altında hem ısıtma ve soğutma görevi yapan VRF klima sistemleri tam not almıştır ve uzman kişileri tarafından gelişen teknoloji ile birlikte gün be gün gelişme göstermektedir.

VRF Klima Çeşitleri

Hem teknik olarak hem kullanımı hem de estetiksel olarak birçok klima severin ve mimarların göz bebeği haline gelmiştir. Hal böyle olurken talep çokken klima çeşitlendirme için de yetkililer uzman kişiler günbegün çalışmakta, VRF klima sistemini geliştirmektedir.

VRF klima sistemleri dış ünite seçimlerine göre 2 gruba ayrılmaktadır:

Hava soğutmalı ve su soğutmalı olmak üzere 2 grupta incelenen VRF dış üniteler kullanım yeri ve amacına göre tercih sebebi olabilmektedir.

  1. Hava Soğutmalı VRF Klima Sistemi: Dış ünitede yer alan sistemle ısı transferini sağlayan fanlar ile birlikte havaya yapılan üfürme hareketidir. VRF klima sistemi verimlilik değerleri ölçülürken hava soğutmalı klimalar baz alınarak işlem yapılır.
  2. Su Soğutmalı VRF Klima Sistemi: dış ünitede yer alan ısı, bir sistemden sağlanan suya geçiş yapar. Dış ünitedeki boyutlar da oldukça küçüktür. Su soğutmalı klimalarda fanlara ihtiyaç duyulmaz. Dış ünitenin atmosfere değme gibi bir zorunluluğu da yoktur. Bu gibi klimaların şaft ya da makine dairelerine yerleştirilebilmesi durumu da mümkün olmaktadır.
  3. Klimaların verimlilik ölçüleri çok yüksektir ve bu değer 5.00’ın üzerinde bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış ünitenin yüzeylerinden aynı derecede olan su aktığından dolayı dış mekâna göre azalan bir kapasite zayiatı yaşanmayacaktır. Dış ünitelerde olacak olan 2. bir çevrim ihtiyacındaysa bu soğutmalı sistemin tercih edilme sebebi azalmaktadır.

VRF sistemler işletme özelliklerine göre iki gruba ayrılırlar:

  1. HeatPump VRF Sistemleri: HeatPump sisteminde bulunan tüm iç ünitelerin çalışma modu aynıdır. Farklı ısı dereceelri de ayarlanabilen klimalar, aynı anda ısıtma ve soğutma görevini de yapabilmektedir. Oldukça yoğun şekilde tercih edilen klima sistemlerindendir. Aynı anda soğutma ve ısıtma yapabilmesi büyük avantajdır.
  2. Heat Recovery VRF Sistemleri: Heat Recovery sistemde ise iç üniteler aynı mod da kullanılmaktadır. Diğer sistemlerden farklı olarak dış ünitelerin tesisat sistemlerinde gizlenmektedir. İsminden de belli olduğu gibi geri kazanım anlamını taşıyan isme sahiptir. Her yıl Heat Recovery klimalarda kullanım oranları hızla artmaktadır.

Vrf Klima Teklif İste

VRF klima çeşitleri Nelerdir? Vrf değişken gaz debilerine sahip olduğundan dolayı oldukça tercih edilmektedir. Çeşitleri de kullanım durumu ve mekânlara göre değişmektedir. Diğer klimalara nazaran VRF klimaların tercih sebebi konforlu oluşu, enerji verimliliğinin oldukça yoğun olması, enerji tasarrufu ile çalışmasıdır.

Çevreye verdiği maksimum sessizlikle de klima severler tarafından tercih edilir. Her çeşidi ile bulundukları mekânlara göre değişkenlik gösteren VRF klima sistemleri ile ilgili söylememiz gereken bir dış ünite ile 48 iç üniteye kadar ısıtma ve soğutma görevini yapabilmesidir.

Montaj maliyetlerinin de multi sistem klimalara nazaran kolay ve daha az maliyetli oluşu ile klima sistemleri arasında tercih edilmektedir. Çok katlı plazalardan villalara kadar var olan tam anlamıyla bağımsız çalışan her iç ünite için kontrol imkânı sağlayan VRF klima sistemi, klima sistemi dünyasında adet çığır açmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve VRF klimalara sahip olmak için firmamıza ulaşarak uzman kişilerimiz tarafından gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.Profesyonel destek almadan kesinlikle klima seçimlerini yapmayın, keşif ve tekli için müşteri hizmetlerimiz size gereken desteği sağlayacaktır.