VRF Klima Kapasite Hesabı

172
VRF Klima Kapasite Hesabı
VRF Klima Kapasite Hesabı

VRF klima kapasite hesabı

VRF klima kapasite hesabı , bölgesel değişkenler ve yapısal nitelikler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bir VRF sistemde ısı taşıma kapasitesi Btu değeri ile ifade edilir. Bu, mekanizmanın ihtiyaç duyduğu güç ve aynı zamanda bina yüklerine verdiği karşılığı da anlatmaktadır.

Mekânların ısıtılması ve soğutulmasında son dönemin en çok tercih edilen HVAC sistemi hiç kuşkusuz VRF sistemler. Geniş çalışma aralığı, her yapı segmentine gösterdiği uyum ve her oda için ayrı bir klima kullanım imkânı gibi birincil faktörler, VRF klimalara olan rağbetin her geçen gün artış göstermesine neden olmaktadır. Özellikle bu komplike sistemlerin üretiminde lider markaların geniş ürün yelpazesi, kullanıcılar için daha opsiyonel bir proje imkânı tanıyor.

VRF Klima Kapasite Hesabı Nelere Dikkat edilmeli

Çok geniş hacimli mahallerin ve özellikle birçok oda ve hücreden müteşekkil büyük ticarî yapıların iklimlendirilmesi oldukça yüksek maliyetli olmaktaydı. VRF sistemlerde inverter kompresörlerin kullanımı ve akıllı ısı yönetim kabiliyetli iç mekanizma sayesinde bu maliyet bir hayli düşürülmüştür.

Sabit kapasiteli geleneksel sistemler, kendi kapasitesini ortamdaki ısı değerlerine göre ayarlayabilen akıllı sistemlere yerini bırakmıştır. Bu gelişmiş klima sistemlerinin ilk kurulum ve tercih sürecinde de kapasite hesaplamasının doğru yapılması gerekiyor.

VRF klima kapasite hesabı , kullanıcılar tarafından da belli kıstasların dikkate alınması ile gerçekleştirilebilir. Fakat daha net ve gerçekçi sonuçlar için, sektörel deneyimi bulunan firmalardan destek almak gerekiyor. Bu süreç, klima kullanılacak alanın ihtiyaç duyduğu ısı miktarını belirlemede en önemli adım. Bunun için de yapının genel karakteristiği kadar, bölgesel ve iklimsel şartlar da hesaba katılmalı.

VRF Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

VRF klima kapasite hesabı nasıl yapılır? Öncelikle satın alınacak klimada marka ve model seçimi düşünülmeli. Hemen hemen tüm VRF marka ve modellerinde çeşitli kapasitelerde ürünler mevcut. Burada tabi ki önde gelen markalarla irtibata geçmek ve kaliteden ödün vermemek gerekiyor. Peki bir VRF sistemde kapasite tercihini etkileyen unsurlar nelerdir? Bu duruma etki eden pek çok done mevcut. İşte onlardan bazıları;

• Bölgesel iklim şartları
• Yapının malzemesi
• Mekân metrekaresi
• Gün ışığı alma oranı
• Nüfus yoğunluğu
• Pencere ve kapı gibi yapısal açıklıklar
• Cam bölmelerin yapıya oranı
• Isı yayan diğer mekanizmalar
• Bina yalıtımı
• Binanın cephe yönü
• İç mahalde bulunan havalandırma bölmesi
• Yapının kullanım amacı
• Kullanım sıklığı
Tüm bu amiller, bir klima sisteminin nasıl bir çalışma istatistiğine sahip olması gerektiğini belirleyecektir. Yukarıda bahsi geçen etmenler dikkate alınarak, kaç BTU’luk bir klima almanız gerektiğini saptamak mümkün.

VRF kapasite hesabı yaparken izlenmesi gereken bazı formüller de bulunuyor. Bunun için bölgesel katsayıların bilinmesi lazım. Alan metrekaresini 2.2’ye bölmek bu hesaplamada ilk adım. Çıkan sonucu da 1000 ile çarparak gereken kapasite ihtiyacı saptanabilir. Bir diğer yöntem ise, alan metrekaresi ile bölge katsayısının çarpılmasıyla elde edilen Btu değeridir. Alanda bulunacak kişi sayısı ve mekândaki aydınlatma gücü de bu hesabın üzerine eklenir.

VRF Klima Kapasite Hesabı, Ev ve Ofisler

VRF klima kapasite hesabı, ev ve ofisler için farklılık arz eder. Günlük yaşam gereksinimlerini karşıladığımız konut, villa tipi yaşam alanlarında çok daha asgarî düzeyler yeterli olacaktır. Ofis ve iş yerleri için bu durum değişiyor. Bu tip mahallerde hem insan giriş çıkış ortalaması yüksek olacak hem de klima kullanımı daha yoğun olarak gündeme gelecektir. Bu durum da direkt olarak kullanılacak VRF sistemin teknik donanımını etkileyen bir unsur.

Evler için özel geliştirilmiş VRF klimalar, düşük taşıma kapasitelerinde olabileceği gibi daha geniş mekânlar için yüksek kapasiteli modeller de mevcuttur. Hâne içlerinde farklı odalar için tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlantısı tasarlanabilir. Genellikle duvar tipi VRF iç ünitelerin tercih edildiği yaşam alanlarında, kaset tipi, döşeme tipi ve benzeri alternatifler de düşünülebilmektedir.

Vrf Klimalar

Burada en doğru tercihi yapabilmek için deneyimli VRF tedarikçilerinden ve üretici firmalardan alan analizi için destek almak gerekiyor. Klima tercihinde kişisel beklentiler ve sistem kapasitesine ek olarak diğer teknik özellikler de dikkate alınmalıdır. Örneğin; yeni nesi VRF’lerde çeşitli iç ünite kombinasyonları yapmak mümkün. Ayrıca her bir marka kendi titrini kanıtlamak için farklı yeniliklerle sistem içeriğini geliştirmektedir. Bugün uzaktan kontrol imkânı veren pek çok marka ve model mevcut.

İş yerleri ve ofislerde, alanın hacmine göre değişmekle birlikte daha yüksek ısı taşıma kapasitesine sahip sistemler gerekli olmaktadır. Bu alanlarda hem insan yoğunluğu hem de yapının ısı kaybına uğramasına yol açan açıklıklar daha yoğun olmaktadır. Ayrıca daha fazla iç ünite ihtiyacı doğması da daha mukavemetli dış ünite kullanımını gündeme getirecektir.

VRF Klima Kapasite Hesabı ve Model Seçimi

VRF klima kapasite hesabı ve model seçimi, bu sistemlerden yararlanmak isteyen kullanıcılar için en önemli adımdır. Eviniz ya da iş yeriniz için etkili bir iklimlendirme çözümü arıyorsanız, ilk projelendirmenin itinalı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Binaların ısı geçirmezliği ve ortalama kayıplar bu süreçte yol haritasını belirleyecektir. VRF sistemler iç ve dış ünitelerden meydana geliyor. Her ne kadar ısı taşıma kapasitesinin belirlendiği bölme dış ünite olsa da, iç ünite seçiminde de belirli kıstaslar mevcut. Öncelikle iç ünitelerde aranan özellik, görsel estetik ve monta esnekliği gibi unsurlardır.

merkezi klima sistemi

Uzun yıllar alanların ısıtılması ve soğutulmasında faaliyet gösterecek bu mekanizmaların dekoratif uyumluluğu oldukça mühim. Ayrıca bugün çok daha hafif ve minimal tasarımlar meydana getirilerek, montaj süreci de daha basit bir şekle kavuşturulmuştur. Bu avantaj, ilk kurulumla birlikte gerekli temizlik-bakım ve onarım gibi müdahalelerin yapılmasında da kolaylık sağlıyor.

Merkezi Klima Sistemleri

Bir klima sisteminin en önemli özelliklerinden biri de, modlar ve programlardır. Otomatik devreye giren teknolojik yenilikler klima deneyimini oldukça üst seviyelere çıkarmaktadır. Geleneksel sistemlerde karşımıza çıkan buz çözme ve aktivasyonun devamlılığını sağlamaya yönelik sistem kazanımları, bu yeni sistemlerde otomatik olarak aktif olmakta ve herhangi bir dış müdahaleye gerek duymadan sorunu ortadan kaldırmaktadır. Buna benzer, ısı sensörlü kumandalar ile sistem kapasitesini otomatik ayarlama kabiliyetine sahip modeller de oldukça revaçta.

VRF Klima Kapasite Hesabı, Kurulum Maliyeti

VRF klima kapasite hesabı, kurulum maliyeti doğru orantılı seyretmektedir. Elbette bir VRF sistemde bu oran artış gösterdikçe maliyet de o minvalde yükselir. Fakat daha düşük Btu’lu bir klima tercih etmek her zaman daha ekonomik bir bütçe anlamına gelmiyor.

Eğer klimanın kullanılacağı alanın ısı yüklerine hitap etmeyen bir klima tercih edecek olursanız; hem arzu edilen performans grafiğine erişim mümkün olmayacak hem de daha fazla iş gücü ihtiyacı neticesinde daha yüksek faturalar gündeme gelecektir.

merkezi klima sistemleri fiyatları

VRF seçiminde ve kapasite belirlenmesinde bir diğer önemli nokta, gerekli ısı taşıma kapasitesine uygun bir iç ünite seçimi olacaktır. Daha minimal iç mekânlar için düşük Btu’lu sistemlerde duvar ve kaset tipi modeller gayet uygunken, kapasite arttıkça tercih edilmesi gereken iç ünite tasarımı da değişebilmektedir. Yüksek ısı yüklerine sahip alanlar için salon tipi üniteler ve tavan tipi ünitelerden tercih ederek daha yüksek verim alabilirsiniz.

http://vrfklimabayi.com                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.