VRF klima modelleri

128
vrf klima modelleri
vrf klima modelleri

VRF klima modelleri

VRF klima modelleri; iç ve dış ünitelerin hem çalışma prensibinde hem de kurgusal karakterde çeşitli alternatifler sunar.Farklı mimarî projelerde daha hassas ve dengeli bir iklimlendirme yaratılması adına En iyi VRF klima modelleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Bu özel sistemlerin üretiminde çeşitli firmaların ürün kataloğundan faydalanmak mümkün. Sistemlerin üretim programlarına ek olarak, markaların kendi stratejileriyle de farklı kabiliyette VRF’ler bulunmaktadır.En iyi vrf klima fiyat ve ergonomik tasarım için firmamızdan teknik destek sağlayabilirsiniz.

VRF klima modelleri Nelerdir

En iyi VRF klimalar, akışkan hızını ortam koşullarına göre değiştirebilen akıllı bir sistem beynine sahiptir. Isıtma ve soğutma gereksinimlerini karşılayan programlar olduğu gibi, her iki iklim ihtiyacını aynı anda karşılayabilen modeller de mevcuttur.

Doğru klima projesini hayata geçirebilmek için öncelikle yapı keşif hizmetlerine başvurmanız gerekiyor. Binanın ısı yükleri ve en uygun montaj karakteri tespit edilerek, uzun vâdede size en uygun sistem kurulumu gerçekleştirilebilir. VRF sistem modelleri en genel anlamda iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

1. İç Ünite Modelleri
2. Dış Ünite Modelleri

Dış üniteler, daha çok sistemin gücü, kapasitesi ve hitap ettiği iç ünite adedini belirler. Buna ek olarak, cihazın çalışma prensibi ve kontrol seçenekleri de dış ünitenin özelliklerine bağlıdır. İç nite modelleri ise fizibilitesi daha yüksek bir tercih alanı yaratır.

Bir yapıda iklimlendirilmesi gereken bölmelerin her biri için farklı bir iç ünite kurgusu mümkün. Bunlar çeşitli program ve modlarla desteklenmiştir. Görsel estetik, gövde tasarımı ve iç düzenekte yer alan filtre modelleri ile farklılık gösterirler. Yapı içinde montajlanacak lokasyon da iç ünitenin yapısına ve üretim modeline göre değişkenlik göstermektedir.

VRF Klima Modelleri Dış Üniteler

VRF klima modelleri dış üniteler, sistemin en önemli organıdır. Bu ünitelerin seçiminde yapısal gereklilikler dikkate alınacaktır. Farklı kapasite ve kabiliyette üretilen dış üniteler, bugün çok daha hafif ve minimal tasarımlarla hayata geçiriliyor.

Tek bir dış üniteden çoklu klima kullanımı sağlanabilmesi, mimarî değeri yüksek yapılar için büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca kamuya hizmet veren özel ve devlet yapılarında da görsel karşılama açısından dış cephe estetiği oldukça önemlidir. Geleneksel sistemlerde çoklu dış ünite gereksinimi, hem fazla alan işgaline hem de görsel karmaşaya yol açmaktaydı. Bu modern üretimlerde ise bahsi geçen negatif etkiler asimile edilmiştir.

Vrf Klima Modelleri’nden Hangilerini seçmeliyim

VRF sistemlerde dış ünite kurulumu, profesyonel ve sektörel deneyimi yüksek kuruluşlarca gerçekleştirilir. Bunun için atılması gereken elzem adımlar ve dikkate alınması gereken faktörler mevcuttur. Bunlar;

• Bina keşfi
• Kapasite seçimi
• Fonksiyonel özellikler
• Yapıdaki bölme sayısı
• Bütçe planlaması
• Bölgesel ve iklimsel parametreler
• Kullanım sıklığı
• Tesisat kurgusu
• İç ünite adedi
• Binanın kullanım amacı
• Yapıdaki insan yoğunluğu
• Pencere ve kapılar
• Aydınlatma kaynakları

Bu ve benzer değişkenler teknik donanımı yüksek personellerce saptanır ve ergonomik bir yol haritası belirlenir. Dış ünite modelleri de marka ve serilere göre farklı alternatifler sunuyor. En genel statüde VRF dış ünite üretimleri ise şu şekildedir;

1. Mini VRF Dış Ünite
2. Kompakt VRF Dış ünite
3. Heat Pump VRF Dış Ünite
4. Heat Recovery VRF Dış Ünite
5. Home VRF Dış Ünite

VRF klima modelleri fiyat aralıkları

Bunlar üretim metodu ve çalışma prensibi bakımından farklı dış ünite gruplarıdır. Bu sistemlerden her biri kendi içinde de çeşitli modellere ayrılmaktadır. Soğutma ve ısıtma kapasiteleri, kullanılacak alanın niteliğine göre belirlenir.

Lider markaların üretimlerinde oldukça yüksek COP ve EER değerleriyle üretilen dış ünite modelleri ekonomik tasarruf sağlar. Bu ürün grubunda sıklıkla R-410A akışkan gaz kullanımı dikkat çekicidir. Bu akışkan gaz, dış ortam koşullarına negatif etki yaratmayan bir kimyasal içermektedir. Özellikle ozon tabakası ve atmosfer üzerinde yıpratıcı ve kirletici bir etki yaratmazlar. Dış ünitelerin niteliğini belirleyen diğer bir unsur da, çalışma performansı ve ses seviyesi.

VRF klima modelleri ve vrf markaları

İnverter kompresörlü dış üniteler sayesinde ısı taşıma kapasitesi otomatik olarak değiştirilebilmektedir. Akıllı bina sistemlerine de bağlanabilme kabiliyeti bulunan dış üniteler, tüm sistemin uzaktan kontrolüne imkân tanırlar.

VRF klima modelleri dış üniteler, evsel ve ticarî yapıların iklimlendirilmesinde oldukça önemlidir. Yüksek kapasiteli VRF sistemler büyük ticarî merkezlerde tercih edilir. Ev tipi VRF’ler ise daha minimal yapılarda ve konutlarda kullanılmaktadır. Heat Pump VRF’ler, standart ısı pompası olarak adlandırılmaktadır. Bunlar sezonsal verimliliği yüksek ve çoklu birimlerde ısıtma & soğutma operasyonları için tasarlanmıştır. Heat Recovery VRF’ler ise; ısı geri kazanımlı dış ünite modelleridir. Bunlar daha çok eş zamanlı ısıtma ve soğutma ihtiyacı olan yapılar için idealize edilmiştir. Son derece modern ve ileri teknoloji bir iklimlendirme programıdır.

VRF Klima Modelleri İç Üniteler

VRF klima modelleri iç üniteler, dış ünite tercihinden sonra ortam profilleri hesaba katılarak belirlenecektir. Piyasada çok farklı markaların kullanıcılara sunduğu iç ünite tasarımları mevcut. Modern sistemlerde bu iç ünite modelleri çok daha şık ve elegan bir anlayışla üretiliyor.

Ön profillerde yer alan hava kanalları ince bir işçilikle tasarlanıyor. Hafif ve kompakt gövde, kolay taşıma ve bakım programları için ideal. Ayrıca iç mimarî dekorasyonda tamamlayıcı bir unsur niteliğinde üretilmektedir. Piyasada mevcut olan ve tercih edilebilecek iç ünite modelleri başlıklar hâlinde listelenmiştir:

1. Duvar Tipi İç Ünite: Geleneksel montaj karakterine sahip bu ünite grubu, dikey duvar montajıyla yapılara uyarlanır. Bugün şık ev hafif duvar tipi üretimleri dikkat çekiyor. Yukarı ve aşağı hava atış kabiliyetleri bulunmaktadır. Ayrıca soğuk hava engelleyici bir sistematiğe sahiptir.

Özel filtrelerle ortamdaki mikrop, toz, kötü koku ve her türlü mitkroorganizma absorbe edilmektedir. Fan motoru yük koruması ve aşırı ısınma gibi durumlara karşı akıllı bir koruma programı bulunmaktadır.

2. Kaset Tipi İç Ünite: Kompakt, tek yönlü, çift yönlü ve dört yönlü modellere sahiptir. Kanal ve menfezler sayesinde kirli ve temiz hava alışverişi sağlar. Farklı montaj kabiliyetleri bulunmaktadır. Gizli tavan montajına izin veren modeller ortamda çok az alan kaplarlar.

Oldukça şık bir ön profil tasarımına sahiptir. Düşük ses seviyeli hava atış özelliği bulunan kaset tipi üniteler, konfor ve verimlilik düzeyi yüksek bir ürün grubudur.

3. Konsol Tipi İç Ünite: Tavan ve yüksek duvar montajına izin vermeyen mahallerde döşeme üzerine ve alçak duvara uyarlanabilir. Kolay bakım ve temizlik imkânı sunar. Farklı hava üfleme programları mevcuttur.

Salon Tipi Vrf İç Ünite

4. Salon Tipi vrf İç Ünite: Geniş uygulama alanlarında büyük bir verim sağlarlar. Otellerde, bekleme salonlarında, büyük toplantı alanlarında, mağazalarda idealdir. Oldukça basit bir tesisat kurgusuyla yapılara adapte edilebilirler. İnce gövde ve şık ön panel tasarımlı farklı model seçenekleri mevcuttur.

Bugün dijital göstergeli ve led aydınlatmalı ön panel tasarımları sıklıkla tercih ediliyor. Yüksek bir hava üfleme gücüne sahip fan sistemiyle en uzak bölgelere bile eşit ısı dağılımı gerçekleştirirler.

5. Yer-Tavan Tipi İç Ünite: Tavana ve zemin üzerine uyarlanabilen bu model oldukça esnek bir kurgu alanı yaratır. Oldukça yetenekli modeller bulunmaktadır. Zarif ve şık tasarımlarla kullanıcılara sunulan bir VRF ürün grubudur.

Bu liste dışında yüksek-orta ve düşük statik basınçlı VRF iç ünitelerde mevcuttur. Ayrıca %100 taze hava imkânı veren VRF iç ünite tipolojisi de bulunmaktadır. Doğru ve verimli bir proje için firmamızdan keşif hizmeti alabilirsiniz.

https://vrfklima.net                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.