Vrf Klima

841
vrf klima fiyat
vrf klima sistemleri

Vrf Klima

Vrf klima sistemlerinde kullanılan iklimlendirme çeşididir. Isıtma ve soğutma alanında sağladığı konfor diğer sistemlere göre daha fazladır. Teknoloji ile üretirmiş bu sistem kullanım alanları da özellikle lüks otellerdir. Her türlü ihtiyaca ve alana göre tasarlanmış biçimde ve birçok ofislerde kullanılabilir.

Vrf Klima fiyat

Vrf sistemlerinin en önemli özelliği estetik görünümü ve az yer kaplamasıdır. Özellikle ev, ofis, mağaza ve lüks villalarda estetik görünümün şık olmasından dolayı kullanılmaktadır. montajı asma tavana gömülü bir şekilde asılarak yapılmaktadır. Tavanda görünümü oldukça şık ve kibardır. Kaset tipi vrf sisteminin en önemli özelliği ise çevrecidir.

R 410 gazla çalışmakta ve çevreye hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Kullanım açısından kolay ve teknoloji ile geliştirilmiş kontrol panellerinden üretilmektedir. Kontrol panelleri sayesinde istediğiniz ısıtma ve soğutma derecesinde kullanım kolaylığı sağlayan bu sistemler, konfor şartını iç ünitelerin birbirinden bağımsız olarak çalışması ile özgürlükçü bir vrf sistemi olarak bilinmektedir.

Ses seviyesi diğer sistemlere oranla oldukça azdır ve ek olarak sessiz fan motorları sayesinde sağladığı konfora ek olarak sessiz seviyesini de bir hayli düşürmektedir.

Vrf Klima sistemleri

Vrf ,genel özellikleri ise yeni gaz olan 410 a ile çalışması ve soğutucu akışkan miktarını uygun biir şekilde ayarlayarak gerektiği yerde ve gerektiği zamanda kullanmasıdır. Sınıfında sağladığı enerji tasarrufu ile de bilinmekte ve iklimlendirme adına kullanımı en rahat sistem olarak da tanımlanmaktadır. İnce gövdesi sayesinde görünümü şık ve montajı da bir o kadar kolaydır.

Asma tavana gömülü bir halde olduğu için, tavanda estetik görünümü daha da artmakta ve oda içerisindeki kapladığı alanı düşürmektedir. Otomatik olarak açılıp kapanabilen bu sistem, istediğiniz sıcaklığa geldiğinde vrf sistemi kendiliğinden durmakta ve gereksiz enerji kayıplarının önüne geçmektedir.

VRF SİSTEMİ FİYATLARI

Kaset tipi vrf sistemlerinin diğer bir özelliği ise sistem kapanıp açıldığı zaman tekrar kaldığı yerden devam etmektedir. Böylece kumandadan tekrar ayar yapılma ihtiyacını ortadan kaldırıl. Gece modu ile istenilen sürede otomatik olarak çalışmakta ve geçici zaman kayıplarının önüne geçilmektedir.

Açılıp tekrar kapandığında kompresörü aşırı yükten korumak ve sistemin ömrünü uzatmaktadır. Kolay kullanımının yanında, şık bir LCD ekrana sahip olan kaset tipi VRF sistemleri, kumanda ile yakınlaşmanıza gerek kalmadan uzaktan da kontrol edilebilir. İç ünitelerde bulunan 4 yollu hava üfleme çıkışları ise odanın her yerine ve aynı miktarda havayı kolaylıkla iletebilir.

VRF Klima Sistemleri fiyat

Nem alma programı sayesinde eskiyen havayı ortamdan çekerek sağlıklı nefes alıp vereceğimiz bir oda meydana getiril. Taze hava akımını rahat bir şekilde sağladığı için insan sağlığı bakımından da önemli bir görevi üstlenir. Üfleme hızı kullanıcıya bağlı olarak 3 kademe de yapılmaktadır.

Çok sayıda insanın bulunduğu ortamlar için üfleme hızı önemli bir ayrıntıdır. Yeni teknolojik kontrol panelleri sayesinde fan hızını kendi ayarlamakta ve hava üfleme hızı ile iletişim halinde çalışmaktadır. Pis su için tasarlanmış olan drenaj pompası sayesinde hiçbir şekilde tıkanma ve su akıtma gibi arızalar vermemekte ve konfor şartını kaliteli bir biçimde yerine getirmektedir.

Asma tavan bölgelerin yetersiz olduğu alanlarda ince kenarlı modeller kullanılarak bu sorun ortadan kaldırıl. Tekrar söylemek gerekirse montajı son derece kolay ve küçük gövdesi sayesinde kapladığı yerde azdır. Vrf sistemlerinde Dış üniteler ise uzun yıllar kullanılması için doğal hava şartlarına uygun bir şekilde tasarlanmış ve güvenlik konusunda da gerekli teknolojik yeniliklerden faydalanılmıştır.

VRF KLİMA FİYAT Teklifi

Vrf sistemlerinin bakımı ise sistemin belirli süreler de yapılmaktadır. Isıtma soğutma ve nem alma gibi işlemlerin kullanım süresi artmasından dolayı sistemin bakım ihtiyacı meydana gelmektedir. Yağ basıncı, emiş ve üfleme filtreleri beli zaman aralıklarında değiştirilmeli ve kontrol edilmelidir. Kanallı bir sistem ise, Kanal içerisinde gerekli temizliğin yapılması da gerekmektedir.

Gerekli olan gaz kontrolleri ve yağ basınçları bakım esnasında yapılmalıdır. Uzun yıllar kullanılabilmesi için sistemin bakımı uzman kişiler tarafından yapılmalı ve kullanım kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Vrf sistemleri projenize en uygun fiyatlar için arayınız.

VRF Klima Sistemleri Nedir?

VRF , bir dış üniteye bağlı olarak, birden fazla yerde bulunan iç üniteleri besleme işlemi yaparak, ısıtma ve soğutma işlemi yapabilen klima sistemidir. Bir tane olan dış ünite, iç ünitelere bağlıdır. Buradan gelen talep üzerine sağlamış olduğu teknolojik imkan ile ihtiyacı olduğu kadar soğutma ya da ısıtma yaparak bulunduğu ortamlarda iklimlendirme seçeneği sunmaktadır. Yapmış olduğu ısıtma ya da soğutma işlemlerini iç ünitelere dağıtırken enerji tasarrufu sağlamaktadır.

VRF Klima Sistemleri Hangi Tür Binalarda Uygulanabilir?

Vrf sisteminin üretim amacı insanlara sağlıklı ve konforlu yaşama imkanı sunmaktır. Bu nedenle, bu şekilde beklentilerin olduğu oteller, iş merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri gibi büyük alanlarda kullanılmaktadır.

Ayrıca evler, binalar, konutlar, villalar, apartman daireleri, restoranlar, bankalar, hastane AVM, fabrika gibi yerlerde de kullanım alanı oluşturmaktadır. Okul, mağaza ve kafeler de de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

VRF Sistemi ile İklimlendirme Seçenekleri

Isıtma ve soğutma işlemleri yapabilen VRF sadece bununla da sınırlı kalmaz. Öncelikle bulunan ortamın havasındaki kaliteyi artırmak amacıyla gerekli olan taze hava ürünleri VRF sistemlerine bağlanabilmektedir. Isı geri kazanımı havalandırma cihazları VRF sistemi iklimlendirme seçeneklerine kolaylıkla adapte edilebilmektedir.

AVM, Hastane, okul vb. kapılarında kullanılan havalandırma sistemleri ve hava perdeleri de VRF sistemlerine bağlanabilmektedir. Hava perdeleri çok azla enerji tükettiği gibi bir de istenilen ısı ortamını oluşturmaz.

Fakat VRF seçeneklerine bağlandığı takdirde hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de çevre ile dost bir şekilde uygulama alanı oluşturacaktır. Bu nedenle işletmelerde gider maliyetleri açısından VRF sistemleri tercih edilmesi kişinin her yönde tasarruf sağlamasına neden olacaktır.

Altherma ismi ile bilinen hava ve su ile çalışan ısıtma sistemleri ( ısı pompası) de VRF klima sistemlerine bağlanabilmektedir. Bu sayede alanın ısıtılması için yerden ısıtma sağlanarak ekstra sıcak su üretimi de sağlanabilmektedir.

Boyler yardımı ile Vrf sistemleri bağlanan yerde sıcak su imkanı sağlanabilmektedir. Her türlü maddi ve zaman odaklı olarak tasarruf sağlamasının yanı sıra dekorasyona da önem veren bir sistemi bulunmaktadır. Dekorasyona önem veren müşteriler için, iç dekorasyon cihazları VRF klima sistemlerine dahil edilmektedir.

VRF Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

VRF seçimi yapılmadan önce yeni yapılmış bir binada, proje firması tarafından binanın ısı kaybı kazancı yapılmakta ve raporlar tutulmaktadır. Her alan için ayrı ayrı ısıtma ve soğutma kapasitesi belirlenmektedir. Sonra dış alanların ve iç alanların fiziksel özelliklerine göre hava dağılımını en iyi şekilde yapabilecek iç ünite tipine karar verilmektedir. Bu hesaplamaların sonucunda hesaplamalar yapılarak, iç ünite ve dış üniteler Proje zamanlarının yapmış olduğu raporlara göre belirlenmektedir.

VRF Klima Sistemi Kontrolü Yapılma Aşamaları

Vrf sistemi hiçbir şekilde ek olarak ekipmana ihtiyaç duymaz. Her iç ünite kendi kumandası üzerinden kontrol edilmektedir. Günlü, haftalık ve aylık olmak üzere zaman programlandırmaları yapılarak otomatik olarak aynı derecede çalışması sağlanabilir. Farklı ihtiyaçlar halinde tüm sistemin tek bir merkez üzerinden kontrolü yapılıp, takibi sağlanmak istendiği takdirde alınmış olan markaya ait VRF  sistemlerinin otomasyon cihazları kurulumu da sağlanmaktadır.

Uygulama alanları akıllı binalar olduğu için internet üzerinden de tüm sistem kontrol altına alınabilmektedir. Tüm bina için bir yazılım yapılmışsa ya da yeni nesil akıllı binalardan oluşmaktaysa internet ortamındaki ara yüzlerden kontrol yapılma aşamaları harfiyen yerine getirilebilmektedir. Telefon ya da bilgisayar aracılığı ile evinizin iklimlendirme seçeneklerine müdahale etmeniz söz konusudur. Bunu evde olmayarak da yapmanız mümkündür.

VRF Klima Sistemleri Modelleri

Teknolojinin her geçen yıl ilerlemesi sahada belirli ihtiyaçları da artırmaktadır. Bu ihtiyaç artımı gerçekleştikçe VRF sistemlerinde çeşitlilik artmıştır. Hem marka olarak hem de model olarak çeşitliliğin bol olduğu bir klima sistemidir. Bugüne kadar sıklıkla uygulanan ve hala da uygulanmaya deva edilmekte olan sistem iki borulu sistemdir.

İki borulu sistem, dış ortamdan almış olduğu ısı enerjisini, içeri kısma taşıyarak ısıtan ya da iç ortamdan almış olduğu enerjiyi dış ortama atarak içeri kısmı soğutan sistemdir. Bu sistem sayesinde bulunan bütün iç üniteler aynı anda ya ısıtma ya da soğutma yapabilmektedir. Farklı seçeneklere aynı anda açık olmayan bir sistemdir.

Daha küçük yapılarda, daha az kapasiteye sahip ama aynı fonksiyonlara sahip VRF  mini boyutları da mevcuttur. Bu mini VRF sistemi metrekare olarak daha küçük alanlara hitap etmektedir. Bunun dışında hiçbir verim ve enerji konusunda farklılığı bulunmamaktadır. Büyük alanlarda çalışan Vrf sistemlerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

En Uygun Vrf Klima Sistemleri

Akıllı binaların artmasıyla ve teknolojinin de gelişmesi ile birlikte zaman içinde VRF sistemleri daha fazla kullanılmaya başlanınca  – 25 dereceye kadar inebilen ısı ortamlarında bile yüksek performans ile çalışma gösteren VRF’ ler üretilmiştir. Üç borulu olarak üretilen ısı geri kazanımlı VRF  sistemleri de bir başka türdür. Bu sistemin en önemli özelliği ısyı geri kazanabilmesidir.

Böylece kullandığı enerjinin maliyetlerini düşürmektedir. Konforu ve rahatlığı de iki borulu sistemden bir üst seviyeye taşımaktadır. Bir odada ısıtma yaparken diğer odada soğutma yapabilmesi üç borulu olmasından kaynaklıdır. Böylece herkes odada istediği konforu ve rahatlığı yaşayarak iklimlendirme yapabilmektedir.

Fiziki koşullar nedeniyle soğutma sistemlerinin kullanılmadığı durumlarda ya da klimalardan daha yüksek verimler istendiği takdirde başka bir seçenek olan su ile çalışan sulu VRF sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Sulu VRF sisteminin diğer VRF sistemlerinden farkı ısıtma enerjisini su kaynağından almasıdır.

Alta döşenen borular sayesinde ısı sürekli olarak evin içinde gezmektedir. Isıtma sistemleri için, borudaki suları kullanarak bu ısıyı iç mekanlara taşıması ya da iç mekanlardaki ısıyı borudaki sulara aktararak soğutma yapması olarak çalışma şeklini iki şekilde tanımlamak mümkündür. Bunun dışında çalışma prensibi diğer VRF sistemi model ve sistemleri ile aynı düzeydedir. Tek farkı su ile çalışmasıdır. Ayrıca hem maddi hem de zaman olarak tasarruf sağlamasıyla da bilinmektedir.

VRF Klima Sisteminin Çalışma Ömrü

VRF sistemine yasal düzenlemeler ile bir ömür biçilmiştir. Bu açıdan bakıldığı süre zarfında klima sistemlerinin ekonomik açıdan ömrü on yıl olarak belirlenmiştir. VRF sistemlerinde bu süre daha uzamaktadır. Akıllı binalara takılan bu sistemler yirmi yılı geçen süre zarflarında kullanılabilmektedir. Bir vrf sistemleri 20 – 25 yıl arası hizmet ömrü tüketmektedir.

Düzenli olarak bakımı yapıldığı takdirde kullanım alanları geniş olan bu sistemlerin ömürleri de uzun olabilmektedir. Ürün kalitesinin yanı sıra düzenli bakım ve onarım da cihazların ömrünü uzatan önemli bir etmendir. Böylece cihazların yıpranmaları engellenmiş olur. Bu cihazlar sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etseler bile 20 yıllık bir enerji tüketimine ve enerji verimlerine sahip olacaklardır. Bu nedenle çağın gerekliliklerine ayak uydurup 10 yılda bir değiştirmekte yarar vardır.

Firmamız montaj ve kurulumlar da bir ömür biçmemektedir. Kurulum ve montajını yapmış olduğumuz Vrf sistemlerini yeni teknoloji ve kapsamlı verimliliğe ulaştırmak amacıyla bakım, onarım çalışmalarında sürece katmaktayız.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.