Vrf Sistem Bakımı

331
Vrf Sistem Bakımı fiyat
Vrf Sistem Bakımı yapan firmalar

Vrf Sistem Bakımı

VRF Sistem Bakımı enerji tasarrufu yüksek olan ve çevre dostu sayılan  onarma işlemlerinin maliyetleri fazla masraflı olmaması açısından uzun bir müddet yüksek performans ile kullanılabilmesi için düzenli olarak bakım ve kontrollerinin yapılması şarttır.

Vrf Klima sistem Bakımı

Yaşam alanı içerisinde konforu en yüksek düzeyde sağlayan VRF sistem klima düzenli bir bakım ve kontrol yapılmadığı takdirde risk teşkil etmektedir. Bu risk faktörleri hem kullanıcı açısından önem teşkil eden bazı risk faktörleri meydana getirmektedir.

VRF Sistemli Klimalar da Kullanıcı Risk Faktörleri

Havanın sıcak olduğu, bunaltıcı havalar da konforu yüksek düzeyde hissedebilmek ve çalışmalardan verim alabilmek için kullanılan VRF sistemli klimalar aynı zamanda kişinin sağlığı açısından bazı önemli problemlere neden olmaktadır. VRF klima sistemlerinin sağladığı konfor ile beraber klima yolu ile bulaşan klima hastalığı insan sağılığı açısından sıkıntı doğurabilmektedir. Klima hastalığının bir diğer ismi ise lejyoner hastalığıdır.

Vrf sistem Klima ‘ma Neden Bakımı Yaptırmalıyım?

Klima hastalığı (Lejyoner hastalığı) 1976 yıllında ilk olarak tespit edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletin de Pensilvanya Lejyornerlerinin yaptıkları bir toplantı sırasında orada bulunan kişilerde bu hastalık görülmüştür. Toplantı salonu içerisinde yer alan havalandırma sistemi yüzünden bu hastalığa yakalandıkları teşhis edilmiştir. Legionelle Pneumophilia isimli bir bakterinin neden olduğu lejyoner hastalığı bir çeşit zatürredir.

Legionelle Pneumophilia isimli bu bakteri ‘’VRF sistemli klimalar’’ın filtre sistemleri içerisinde bulunmaktadır. Filtre sistemleri içinde uygun nem koşulların da ve uygun sıcaklıkta çoğalarak havaya dağılmakta ve bulaşan kişiyi hasta etmektedir. Lejyoner hastalığının en çok salgın olarak otel ve hastanelerde ortaya çıkmaktadır. Ancak bireysel olarak tek tek ayrı vakalar da meydana gelmektedir. Bu hastalığı kapan kişinin bir başkasına bulaştırdığı görülmemiştir.

Klima Hastalığı

Özellikle insanın akciğerlerine girebilmesi için solunum cihazları yolu ve havalandırma sistemleri ile beraber bulaşmaktadır. Bu nedenle klima hastalığına yakalanabilme olasılığı en yüksek olan insanlar hastane çalışanları, otel personelleri, havalandırma sistemleri işiyle uğraşanlar, büyük işyerlerin de çalışanlardır.

Bu yüzden bu kişiler bu hastalığı taşıyabilecekleri için risk grupları içerisindedirler. Ancak bakteriyi vücuduna alan kişi içinde vücut direnci düşük ise hastalığı taşıma riski de yüksektir. Özellikle vücut direnci düşük olan alkolikler, şeker hastaları, kemoterapi gören kanser hastaları, kronik böbrek rahatsızlığı olan kişiler, akciğer hastalığı olan kişiler de bu hastalık görülme olasılığı yüksektir. Ancak bu durumda yukarıda bahsedilen büyük otellerde veya hastane gibi yerlerde çalışanlar veya günlerinin çoğunu bu tip yerlerde geçirenler için geçerlidir.

Vrf sistem Bakımı Yılda Kaç Kere Klima Bakımı Yaptırmalıyım?

Ayrıca klima hastalığı dışında iyi temiz tutulmayan klimalarda çoğalabilecek küf mantarlarının da alerjik rinit veya alerjik astıma neden olacağı düşünülmelidir.

Tüm bu bakterilerin, hastalığın önüne geçebilmek içinde muhakkak ‘’VRF sistemli klimalar’’ın bakımı yapılmalıdır. Bu noktada yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Klima konutlarda kullanılıyorsa dönem başı en az iki defa temizlenmesi şarttır.
  • Klima insanlara açık yerlerde, büyük otellerde veya iş yerlerinde, hastanelerde kullanılıyorsa en az ayda bir kez temizliği yapılması gerekmektedir.
VRF Sistem Bakımı nedir?

VRF Sistem bakımı için yapılması gerekenler ise düzenli filtre temizliği için serpantin yüzey temizleyici kimyasal ilaçlardır. Bu ilaçlar klimanın rahat çalışması için ve serpantin arasında oluşmakta olan toz zerrelerinin giderilmesini sağlamaktadır. Ancak bu ilaç bakterilerin, mikropların ayrılmasını ne yazık ki geniş ölçüde sağlayamamaktadır.

Önemli olan nokta dış ünite üzerinde kimyasal temizleyicilerin uygulanması gerekmektedir. Eğer iç ünitelerde kirlenme yoksa hafif anti bakteriyel yüzey temizleyicileri ile bakım sağlanabilir. Ayrıca bu kimyasal temizleyicilerle işlem yapılırken hiçbir şekilde su ile durulama yapılmaz. Aksi takdirde cihazın bozulmasına sebebiyet vermektedir. Tabi tüm bu bakım işlemleri için alanında uzmanlaşmış firmalardan yardım alınması gerekmektedir.

Vrf Sistem bakımı ,özellikle TSE belgeli ürün satışı yapan firmalara güvenilmesi gerekmektedir. Birçok firma bakım için gerekli hizmetleri sunacaklarını söyleseler bile muhakkak TSE belgeli olan firmalara güvenmek her zaman doğru bir seçenek olacaktır.

http://vrfklimabayi.com                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!