VRF Sistemler ve Split Sistemlerin Karşılaştırılması

304
VRF Sistemler ve Split Sistemlerin Karşılaştırılması
VRF Sistemler ve Split Sistemlerin Karşılaştırılması

Vrf Sistemler

VRF sistemler haricinde kullanılan bir başka sistem ise split sistemleridir. Split klima sistemleri iç ünite ve dış üniteleri her alan için farklı farklı alanların en yüksek soğutma kapasitesi göz önüne alınarak seçimi yapılmalıdır. Split klima sistemlerinin seçimi yapılırken de firmanın sunduğu hizmet kalitesi önem teşkil etmektedir.

Vrf Sistemler

Ancak split sistemlerinin VRF sistemlerine göre daha fazla enerji kaybına neden olduğu ve çevreye daha fazla zarar verdiği yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. VRF sistemlerini tercih eden birisi enerji tüketiminde daha az kayba uğrayacağı bir gerçektir. Ancak bu durumda tabi ki de VRF sistemleri ve split sistemleri tercih edilirken muhakkak kapasite hesabına uygun iç üniteler ve dış üniteler seçilmesi gerekmektedir.

Bu her iki sistem için geçerlidir. Çünkü VRF sistemi kullanan birisinin yanlış bir tercihi split sistemi kullanan birisinin doğru kriterlere göre tercihinden daha fazla zarara uğrayacaktır. Çünkü burada firmanın mekanın özelliklerine, yapısına uygun bir hesaplama ile müşteriyi doğru bir tercihe ötelemektedir. Aksi takdirde firmanın anıltıcı hesaplamaları müşteriye ilerleyen dönemlerde çok daha fazla masraf çıkarabilir.

VRF Sistemler ve Split Sistemleri Karşılaştırılması

Genel olarak bakıldığında VRF sistemlerinin split sistemlerden ayıran en temel nokta ise VRF sistemlerinin gelişmiş kontrol mekanizması ve tek bir soğutucu hattına en fazla 5 dış ünite ve 40 tane iç ünite bağlanabilmesidir. Bu durum VRF sistemlerini avantajlı bir konuma sokmaktadır.

VRF sistemlerinin split sistemlerine göre avantajları

 • Split sistemlerine göre VRF sistemleri, yıllık performans düzeyleri oldukça büyük bir artışı vardır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre daha çok insana ulaşmakta ve daha çok insana konfor sağlamaktadır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre geri dönüşümlü enerjisi ile tüm bir binanın tek merkezden iklimlendirme sisteminin kontrolünü sağlamasıdır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre yüksek tasarım esnekliği vardır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre kullanımında daha çok konfor ve enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre daha çok güvenlidir.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre daha az alan işgali sağlamaktadır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre daha düşük ses seviyesinde çalışma imkanı vermektedir.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre kolay kurulumu ile daha düşük maliyet gerektirir.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre uzun vade de daha verimli ve yapılan yatırımın en kısa sürede tekrar dönüşünü sağlamaktadır.
 • VRF sistemleri split sistemlerine göre daha çok çevre dostudur.
VRF sistemleri

Yukarıdaki özelliklere bakılınca VRF sistemlerinin split sistemlerine göre daha avantajlı olduğu görülmektedir. VRF sistemleri klasikleşmiş olan split sistemlerine göre günümüzde artık daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Çünkü VRF sistemleri son zamanlarda ülkeler arası artan iklim anlaşmaları ve Kyoto protokolü sonrası ülkelerin doğa şartlarına uygun nitelikte sistemler geliştirmesi VRF sistemlerinin önemini ortaya çıkarmıştır. VRF sistemleri çevreye en az zararla ve enerjinin geri dönüşümlü kullanılması ile birlikte insanlara yüksek konfor düzeyi sunması VRF sistemlerini vazgeçilmez kılmaktadır.

Vrf Sistemi

VRF sistemi ve split sistemi kıyaslandığında VRF sistemlerinin her zaman daha az enerji tüketimi, ekonomiklik, estetik görünüm, gürültü azlığı, konforu yüksek tutulması nedeniyle VRF sistemleri daha avantajlıdır. Ancak önemli olan nokta doğru firma tercihi ile VRF sistem kurulumu ve tasarımda önemli kriterleri göz önünde bulundurmak gereklidir. Kapasite hesaplaması, binanın yönü, alanın bulunduğu coğrafi bölge, binanın mimari yapısı ve malzemeleri gibi birçok faktör VRF sistem kurulumunda ve VRF sistem tasarımında etkilidir. Burada VRF sistemlerini kullanmak isteyen kişinin hizmet kalitesi olarak doğru firmayı tercih etmesi ve firmanın ürünlerini pazarlarken TSE belgeli satışlar yapması önemlidir. Aynı zamanda uzmanlaşmış teknik ekibi ile beraber bu işi yürütüyor olmaları gerekmektedir.

https://vrfklimabayi.com                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!