Vrf

1457
Vrf sistemleri nedir
Vrf klima sistemleri

Vrf

Vrf klima Nedir? Sorusuna,kelime anlamı itibariyle Değişken soğutucu debisi anlamına geliyor. VrfSistemi klima mesleki anlamda ise bir adet dış üniteye bağlı olan birden fazla iç ünite klimanın kontrol mekanizmasıdır.

Vrf Klima Sistemlerinin görevi bir binaya ait soğutkanın akışını kontrol etmektir. VrfKlima Sistemleri bina dışında bulunan dış ünite ile kendisine bağlı olan bina içinde ki yaşam alanlarını ısıtmak veya soğutmak için iç ünite sistemlerini kullanmaktadır.

Vrf Sistem Klimaları diğer Split Klimalardan ayıran en büyük ve en önemli özelliği değişken gaz debisi sayesinde oluşturduğu enerji tasarrufudur. Böylelikle de VrfSistem klima kullananlar yüksek verimlilik konforuna ulaşırlar.

Vrf Klima Sistemlerinin bir diğer önemli özelliği ile kullanım alanlarının fazlalığı ve birbirinden bağımsız olan yerlerde bile tek merkezden yönetilebilme konforunu sağlamasıdır.

Vrf Klima Sisteminin Kullanım Alanları

Vrf Sistemi klimaların kullanım alanları oldukça geniştir. Daha iyi anlamak için şöyle düşünebiliriz. Yük ihtiyacının sürekli değiştiği kullanım alanlarıı olan Otel, Hastane, Ofis,Restorant, Mağaza ve Tiyatro Vrf Sistemi Klimalar kullanılmaktadır.

Bir çok iş merkezi bulunan bir plaza da her bir dükkan sahibi yada kiracının harcanan enerji kontrolünün sağlamak için VRV veya VrfKlima sistemleri kullanılabilir.

Villa,Ofis ve evlerinde her noktasında konfor istenen yerlerde.Olmazsa olmazımız olan ve mutlaka sıcak soğuk dengesinin sürekli kontrol edilmesi gereken hastanelerde.Ve daha bir çok kullanım alanıyla Vrf Sistem Klima kullanılmaktadır.

Vrf Klima Sisteminin Diğer Özellikleri

VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır.

VRF Klima Sistemleri; alışılmış split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında ki bir dış ünite ve birden fazla iç üniteye bağlanabilmektedir.

Vrf Klima sistemleri

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.

VRF Klima Sistemleri 2 farklı sistemden çeşidi vardır. Heat RecoveryVRF (aynı anda hem ısıtma, hem soğutma) Heat PumpVRF (aynı anda sadece ısıtma yada sadece soğutma) VRFKlima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

Mini VRF Klima sistemi, estetik görünüm ve sessiz çalışmanın ön planda tutulduğu, mağaza, ofis, otel ve büyük binalar gibi farklı ticari mekanlarda, konut ve villalarda en iyi performansı sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Mini VRV Klima sistemi küçük boyutları sayesinde her alana kolayca monte edilebilir.

Mini VRFKlima Temel Özellikler

Yeni teknoloji kullanarak ve komponentlerde yapılan iyileştirmeler ile iklimlendirilecek alan hızla konfor koşullarına ulaştırılırken, elektrik tüketimi de minimuma indirilmektedir. Bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği iç ünite içerisine yerleştirilmiş olan PMV’ler nedeni ile soğutucu akışkan akış sesi oda içerisinde nadiren de olsa duyulabilir. Bu nedenle sessizliğin ön planda tutulduğu yatak odaları, toplantı odaları ve kütüphanelerde iç ünite dışına takılacak opsiyonel PMV ile ses seviyesi düşürülebilmektedir.

 • Farklı kapasitelerde dış ünite seçeneği
 • Tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabilme,
 • Farklı model ve kapasitelerde iç ünite ile maksimum esneklik
 • Inverter DC twin-rotary kompresör yüksek verimlilik ve tam güvenilirlik sağlar,
 • Sessiz çalışmanın istendiği ortamlarda PMV kit uygulama imkanı,
 • Kompakt dış ünite tasarımı sayesinde her yere kolaylıkla monte edilebilir
VRF Klima Fiyat

VRV klima sistemleri kullandıkları teknoloji ve çalışma modelleri ile çevreye en duyarlı iklimlendirme sistemleridir.

Değişken gaz debisi sayesinde, her iç üniteye kadar sadece ihtiyacı olan kadar soğutucu gaz akışkan sevkedilir. Bu sayede tüm iç ünitelere gereksiz yere tam kapasite gaz sevki yapılmaz.

Inverter teknolojisi sayesinde iç üniteler bir iç mekan istenilen sıcaklığa geldikten sonra minimum güç modunda ve çok az enerji harcayarak sadece ortam ısısını muhafaza etmeye yönelik çalışır.

VRV sistemlerinin merkezi kontrol özelliği sayesinde iç ünitelerin birbirinden bağımsız olarak aşırı soğuk ya da aşırı sıcak değerlerde çalıştırılması engellenir.

VRV klima sistemleri, otel, plaza gibi çok sayıda birbirinden bağımsız iç mekanın iklimlendirilmesi için en doğru seçenektir.

Çok kullanıcılı bu gibi yapılarda her kullanıcının ya da her bağımsız bölümün ihtiyacı birbirinden farklı olabilir. Bir odanın ısıtılırken başka bir odanın soğuk tutulması gerekebilir. Bazı bölümlerde fazla sayıda insanın bulunması sebebiyle yüksek kapasiteli iklimlendirmeye ihtiyaç duyulurken az kullanılan bazı alanlarda ise minumum düzeyde ve tasarruf modunda havalandırma yapmak gerekebilir. Ya da yapının kullanılmayan bazı bölümlerinin hiç iklimlendirilmemesi tercih edilebilir.

VRF klima sistemleri aynı yapının içindeki birbirinden farklı bütün bu ihtiyaçlara aynı anda cevap vererek konfor ve enerji verimliliğini en üst düzeyde tutabilmenizi sağlayacaktır.

 

VRFKlima Sistemi Avantajları Nelerdir ?

 • Düşük işletme maliyeti
 • Yatırımın en kısa sürede geri dönmesi
 • Düşük ses seviyesi
 • Az alan işgali
 • Konforun hızla sağlanması ve dağıtılması
 • Yüksek güvenilirlik
 • Kullanım alanlarında daha yüksek konfor
 • Yüksek tasarım esnekliği
 • Daha çok insan için daha iyi konfor kontrolü
 • Enerji tasarruflu, ozona zarar vermeyen R410A soğutucu akışkan kullanılması
 • Merkezi klima ve bireysel klima sistemlerinin her ikisine birden alternatif tek sistem olması
 • Montaj kolaylığı ve yüksek montaj hızı ile bitmiş binalarda da en uygun klima sistemi
 • Dış ünitelerin hafifliği, taşınma kolaylığı ve küçük alanlara gereksinim duymaları
 • Bireysel ve tek bir merkezden kontrol imkanı sağlaması
 • Isıtma için ayrı bir sisteme ihtiyaç duyulmaması
 • Bina otomasyon sistemine uygunluk

VRV sistemlerinin üstün kontrol kolaylığı ve esnekliği sayesinde, bir oda ısıtılırken, hemen yanındaki odayı soğutmak, başka bir odayı ise sadece havalandırmak mümkündür.

Su Soğutmalı VRFKlima Sistemi

Dış ünite kondenserinde ki ısı, herhangi bir kaynaktan sağlanan suya (deniz, akarsu, göl, yeraltı suyu) aktarılmaktadır. Bu transfer için fana ihtiyaç duyulmamaktadır ancak sistemde, dış ünitelere getirilecek su için ikinci bir çevrim ihtiyacı gerekmektedir. Dış ünitelerin atmosfere temas etme zorunluluğu olmadığından şaftlara ya da makine dairelerine yerleştirilmeleri mümkündür. Verimlilik değerleri oldukça yüksek, dış ünite boyutları küçük, ses seviyeleri oldukça düşüktür. Kondenser yüzeylerinden, hep aynı sıcaklıkta su geçirildiğinden, dış ortamdan kaynaklı kapasite kaybı yaşanmamaktadır.

 • http://vrfklima.blog
 • http://vrfklima.net
 • https://vrfklimabayi.com
 • https://vrfsistemi.net
 • https://fluoklima.net/hakkimizda
 • http://vrfklima.net
 • Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır.